Yayınlar

Yüksek lisans yapan öğretmenler

Bu yazımızda yüksek lisans yapan Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerinin durumunu ele alıyoruz. Yüksek lisans yapmak akademik kariyerin ilk basamağı olduğu gibi kariyer düşünmeyenler için de bazı avantajları vardır.
Bu avantajlardan belki de ilk merak edileni yüksek lisans yapmanın öğretmen maaşına etkisi olup olmadığı konusudur. Yüksek lisans eğitimini bitiren bir öğretmenin maaşında herhangi bir değişiklik olmaz. Ancak yüksek lisans yaparken YDS’den de yüksek puan almanız gerekir ve 70 üstü puan alırsanız 9/1 bekar bir öğretmen maaşında 28 TL kadar kazanç elde edersiniz (Ekim 2016 itibariyle). Maaş olmasa da ek ders konusunda bir avantaj söz konusudur. Bilfiil girilen ek dersler %5 oranında zamlı ödenir.  Yüksek lisans yapan öğretmenlerin ek ders ücretleri nasıl hesaplanır sorusuna cevap olarak nöbet ücreti, derse hazırlık, işletme ücretleri gibi ücretleri hariç tutup sadece girilen derslerin ek ders ücretlerine %5 eklemeniz gereklidir. Doktorada bu oran %15’dir.

Yüksek lisans yapan öğretmen derece kademe alabilir mi sorusunun cevabı 1 kademe alır şeklindedir. Üniversitede hazırlık okuduysanız da bir kademe alırsınız. Yüksek lisans yapan öğretmene izin vermek okul idaresine bırakılmıştır. Ancak yasada dersin akışını bozmayacak şekilde izin verilir denmektedir. Bu itibarla okul idareleri genelde bir gün izin verme konusunda sorun çıkarmamaktadır.

Son olarak yüksek lisans yapan öğretmenler için özel hizmet puanı uygulanması gündeme gelmiştir. Yüksek lisans yapan öğretmenler için 44, doktora yapanlar için 88 ek puan verilmesi düşünülmüştü ancak bu daha sonra rafa kaldırıldı.

Bu gibi avantajları hem tezli yüksek lisans hem de tezsiz yüksek lisans yapanlar alabilmektedir. Ancak hem ileride akademik kariyer yapma düşüncesi hem de kendinizi geliştirme açısından biz tezli yüksek lisans yapmanızı öneriyoruz.

Güncellendi: 4/3/2017

yazar hakkında

yöksis ilan

Yorumlar

  • Tezli yüksek lisans yapan öğretmenlere bir defaya mahsus ek hizmet puanı verilecekti. verildi mi verildiyse nasıl faydalanabilir bilen var mı

  • bir önceki okulda ek dersimi zamlı almıştım. sonraki çalıştığım okulda ise 2 yıldır ek dersimin zamsız verildiğini öğrendim. bunun sebebi idarecinin umursamazlığı. bu durumda yasal haklarım nedir? teşekkürler

    • Hocam merhaba. Aslında okulunuzdaki memurun halledebileceği bir iş. İlçeye yazı yazıp geriye dönük ödemeler alınabiliyor. Yapmazlarsa size tavsiyem meb e gidip mutemete kendiniz sorun.. O da olmazsa idare mahkemesine dava açma hakkınız vardır tabi.

  • merhaba hocam. Geçen gün geçmişe dönük yüksek lisanslı ek ders ödemesi için okula dilekçe yazdım. ilden gelen cevapta zaten ödendiği söylendi. ilde ek dersten sorumlu şube müdürüne gittim. KBS de yüksek lisanslı görünüyormuşum bu nedenle otomatik olarak %5 zamlı alıyormuşum. örnek olarak sistemde bana ve lisanslı başka birine ek ders yazıp bodroya baktı. ikimizin ücretinin farklı olduğunu gördüm. ben bu işi anlamadım. bazen bimere yaz diyor bi yanım sonra boşver liyakatsız insanlarla seviyesizlik yarışına girme diyor diğer yanım.

  • sözleşmeli öğretmenler için de bu haklar geçerli mi? yüksek lisans için 1 gün izin alma hakkı var mı yoksa kadrolu öğretmenler için mi geçerli?

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: