Yayınlar

Öğretim Görevlisi kimdir ? Ne iş yapar ? Nasıl olunur ?

Bu yazımızda akademik kadro ilanlarında sıkça karşımıza çıkan öğretim görevlisi kadrosuyla ilgili en çok merak edilenleri ele alıyoruz. Öğretim görevlisi de dahil olmak üzere üniversitede çalışan tüm personelin tabi olduğu kanun 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunudur.

Öğretim görevlisi ? Öğretim Üyesi ? Öğretim Elemanı ?

Öğretim görevlisi üniversitelerde ders vermek ve uygulama yaptırmakla yükümlü bir öğretim elemanıdır. Öğretim üyesi ise doktora sonrası üniversiteye atanmış Yrd. Doç. Dr. ünvanıyla başlayan akademik kadroya verilen isimdir. Yani öğretim üyeleri yükseköğretim kurumlarında görevli profesör, doçent ve yardımcı doçentlerdir. Birbiriyle sıklıkla karıştırılan bu kavram aslında farklı şeylerdir. Öğretim elemanı ise yükseköğretim kurumlarında görevli öğretim üyeleri, öğretim görevlileri, okutmanlar ile öğretim yardımcılarını içine alan daha geniş bir kavramdır.

Öğretim görevlisi olma şartları ?

Sitemizde yayınlanan öğretim görevlisi ilanları incelendiğinde üniversitelerin öğretim görevlisi alımlarında mezuniyet koşulları, kadro sayısı, yüksek lisans yapma zorunluluğu gibi kriterleri istedikleri gibi belirleyebildiklerini görüyoruz. Ancak genel bazı kurallar var. Birincisi ALES sınavından 70 puan ve üstü almış olmak. İlanda belirtilen diğer koşulları tamamlar ve puan koşulunu da yerine getirirseniz ön değerlendirmeye katılmaya hak kazanırsınız. Ön değerlendirme puanları belirlenirken mezuniyet notunuzun %30’u ALES notunuzun %70 i toplanır ve puanınız belirlenir. Ön değerlendirme sonucunda ilan edilenin 10 katı kadar (eskiden 4 katı idi) aday yazılı ve sözlü sınav için davet edilir. MYO öğretim görevlisi ilanları için sınav sonucunda alının puanın %35’i, ALES %35 ve mezuniyet notunuzun %30’u alınarak son puanlar hesaplanır ve kadro sayısı kadar alım gerçekleştirilir. Mart 2016’da yapılan bir değişiklikle son hesaplanan puanınızın 65 üstü olma şartı getirilmiştir. Yabancı dille ders anlatılan bir program için başvuru yaparsanız YDS puanınızın da 80 olması istenir.

Öğretim Görevlisi Maaşları 2016

Öğretim görevlilerinin her hafta minimum 12 saat ders vermeleri gereklidir. 2016 Ekim itibariyle 7/1 kadroda 10 yıllık ve Ankara’da çalışan bir öğretim görevlisinin maaşı 3700 lira civarındadır. Tabi ek ders ücretiyle bu geliri artırmak mümkündür. Özellikle ikinci öğretim derslerinin ek ders ücretleri yüksektir. Maaş konusunda vakıf üniversiteleri ile devlet üniversiteleri arasında farklılıklar da vardır. Vakıf üniversitesinde çalışmayı düşünen bir öğretim görevlisi adayının üniversiteyle maaş konusunda görüşme yapmasında fayda vardır.

Hergün yayınlanan tüm öğretim görevlisi ilanları ve koşullarını en güncel haliyle sitemizde bulabilirsiniz.

 

yazar hakkında

yöksis ilan

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: