Yayınlar

Doktora Tezi Yazanlara Tavsiyeler

Uzun bir yolculuğun son kilometreleri belki de o yolculuğun en zorlu kısmıdır. Doktora tezi araştırılma aşamasının bitirilip de yazılmaya başlanması da böyledir. Bu aşama bazen aylarca sürebilmektedir. Bu süreci kısaltmak da tabi sizin elinizde. Bu ipuçları sayesinde son biçimlendirme ve düzeltme sürecini birkaç haftaya indirebilirsiniz.

Bu yazımızda yaşanmış tecrübelerden hareketle özellikle doktora tezi yazmayı düşünen ve yazma aşamasının sonunda olan doktora öğrencilerine bazı tavsiyeler paylaşmak istiyoruz.

  1. Bir referans yönetim yazılımı kullanın. Referans listelerini otomatik olarak oluşturup aynı yıl aynı yazar / ların referanslarına otomatik olarak a, b, c gibi madde işaretleri atayarak işinizi çok kolaylaştırırlar . Ben tezimi yazarken Mendeley’i kullandım ve bazılarınızın bildiği gibi ben Mendeley’in büyük bir hayranıyım, ancak diğer referans yönetim yazılımlarını (Zotero, EndNote gibi) de kullanabilirsiniz. Tüm bölümleri bir belgeye yerleştirdiğimde Mendeley’in beni hayal kırıklığına uğratacağından endişelendim, ama çok güzel çalıştı.
  2. Hızlı bir bilgisayar kullanın. Referansları oluşturmak için az önce söylediğim referans yazılımlarını kullanıyorsanız bilgisayarınızın hızlı olması önemli. Word’de özellikle büyük dosyalarla uğraşıldığında iyi bilgisayara çok minnettar kalırsınız. Tavsiyem SSD Hard Diski olan RAM’i fazla ve iyi işlemcili bir bilgisayar.
  3. Tezinizi yazmaya başladığınızda 4-5 saat boyunca yazın. Ben mola vermeden ve sosyal medyayı veya başka bir web sitesini kullanmadan sabah 9’dan 13’e kadar yazmıştım. O vakitler part time çalışıyordum sonra öğleden sonra diğer projeler üzerinde çalışmaya başladım, ya da ara sıra dinlenmiştim. Bu şekilde vakit kaybetmiyordum ve aynı zamanda en enerjik ve odaklı olduğum zaman tezime çalıştım.
  4. Biçimlendirme ve gönderme için mutlaka üniversitenizin yönergelerini kontrol edin – Her üniversitenin enstitü sayfalarında tezin uzunluğu, diğer ayrıntıları ve aynı zamanda bu belgelerin biçimlendirilmesiyle ilgili tüm ayrıntıları içeren bir başvuru kılavuzu belgesi mutlaka vardır. Genellikle tezlerin çift satır aralıklı olması gerekir, ancak herhangi bir yazı tipi olabilir ve her sayfanın belirli bir biçimde numaralandırılması gerekir.
  5. Word’de bulunan Şablonlar menüsünü çok iyi kullanın. Bir kez şablon oluşturduktan sonra tezinizi o şablona uygun şekilde biçimlendirmek çok kolaylaşacaktır. 1-2 haftada bu süreci tamamlayabilirsiniz. Daha öncede enstitünüzde yapılmış tezleri alıp inceleyin. Bu kontrol süresini kısaltacaktır.
  6. Kendinizi şımartın – Çok çalıştınız; Bir ödülü hak ediyorsun. Yazdığınız / düzelttiğiniz / düzenlediğiniz her bölüm sonrasında hoşunuza giden bir şeyle kendinizi şımartın. Benim için bu ödül genellikle kekti, ama sonunda deri bir çantaya terfi ettim…
Doktora tezi yazmak gerçekten her aşamasıyla zorlu bir süreç. Bu sürecin sonu dahi zorlu. Bu konuyla ilgili sormak istedikleriniz varsa lütfen bizimle paylaşın. Doktoranızı yaparken aynı zamanda akademik ilanlara da başvuru yapmak isterseniz sitemizde hergün yayınlanan akademik ilanları takip edebilirsiniz. Yazının bir kısmı @salma_patel den alınmıştır.

yazar hakkında

yöksis ilan

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: